تبلیغات
dashamir.dashamir@yahoo.com
قالب وبلاگ

dashamir.dashamir@yahoo.com
****مرگ را تجربه کنید**** 
نویسندگان
نظر سنجی
كدامیك از مطالب زیر كم و كسری دارد؟

صفحات جانبی

در توصیف مرگ مومن از امام صادق (ع) نقل شده است :« مرگ مومن مانند خوشبوترین رایحه ای است که آن را استشمام نموده ، حالت خواب می یابد . به طوری که در این حالت تمام رنجها و آلام از او منقطع می گردد.»

امیر المومنین (ع) می فرمایند : به آنچه که خداوند به شما دستور داده است عمل کنید ، زیرا هنگام مرگ ، مومن حالتی می یابد که مورد غبطۀ همۀ شماست . درآن حالت است که رسول خدا نزد او حاضر میشود و از جانب خداوند بشارت می یابد. به گونه ای که چشمش روشن می گردد و اشتیاق لقای الهی را پیدا میکند.

رسول گرامی اسلام (ص) می فرمایند: « وقتی خدا از بنده ای راضی باشد به ملک الموت دستور می دهد : برو به سوی بنده ام و روحش را نزد من آور، اعمال صالح او مرا بس است ، او را آزمودم و یافتمش آن طور که دوست دارم . پس ملک الموت به همراهی پانصد ملک دیگر براو نازل میگردند در حالی که همراهشان شاخه های گل و ساقه ای زعفران (بهشتی) است و هر کدامشان او را به امری خاص بشارت می دهند و ملایک صف به صف برای خروج روح او قیام می کنند در حالی که همراهشان گلهای خوشبوست . وقتی ابلیس چنین وضعی را می بیند ( از شدت تحسّر) دستش را بر سر نهاده فریاد می زند. لشگریانش به او میگویند: تو را ای سرور ما چه رسیده است؟ می گوید:آیا نمیبینید که این بنده چگونه مورد کرامت و احترام واقع شده است ، پس شما (برای اغفال او) کجا بودید ؟ در جواب می گویند : سعی کردیم اما او از ما اطاعت نکرد.»

روایت بسیار زیبایی از امیرالمومنین (ع) نقل شده که فرمودند : هنگام قبض روح مومن به جای اینکه ملک الموت بر او حاکم باشد شیعۀ ما حاکم و آمر اوست. از حضرت سوال شد: آیا برای این فرمایشتان تعریف و توصیفی هست ؟ فرمودند: آری: شیفته ترین شیعۀ ما نسبت به ما ، وقتی که روح از بدنش خارج میشود ، حالتش حالت یکی از شماهاست که در یک روز تابستان آب خنک و گوارایی بخورد و دلش خنک گردد.

یکی از اصحاب امام صادق(ع) می گوید: از امام سوال کردم آیا مومن به هنگام قبض روحش ناراحت است ؟ حضرت فرمودند: نه. عرض کردم چه حالتی دارد ؟ فرمود وقتی ملک الموت بر او حاضر میشود ، بی تابی میکند. ملک الموت به او میگوید : بی تابی مکن . به خدا من از پدر بر تو مهربانترم. چشمانت را بگشا و ببین . در این حال مومن مشاهده میکند که رسول خدا و امیر المومنین (ع) و امام حسن و امام حسین و تمام ائمه معصومین (ع) تهلیل گویان نزدش حاضرند و او به آنها نظاره میکند و از حضورشان سخت شادمان است.

برادران و خواهران عزیز در آخر عرایض این جلسه ، توصیه ای به شما میکنم ، و آن این است که روزانه برای حضرت عزرائیل (ع) در حد توان یک یا چند صلوات بفرستید و علت این امر این است که حضرت عزرائیل (ع) در زمان قبض روح بی بی دو عالم حضرت فاطمۀ زهرا (س) با ایشان به احترام تمام برخورد کرد و جا دارد به خاطر ادبی که عزرائیل بر مادرمان حضرت زهرا(س) گذاشت ما بر او احترام بگذاریم تا انشالله او در لحظۀ گرفتن جان ما بر حال ما مراعات نماید و این خود نشان دهنده مقام و ادب شیعه نسبت به اهل بیت (ع) و ملائکه مقرب خداوند است.

 

.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
هــــــمــــــیـــــــشــــــه بــــــــه یـــــــا د داشـــــــــــــتــــــه بــــــا شـــــــــیــــــــــم کــــــــه یـــــــــــک ر و ز هــــــم نــــــــوبـــــــت مــــــــا مــــــــــی شــــــــو د