تبلیغات
dashamir.dashamir@yahoo.com
قالب وبلاگ

dashamir.dashamir@yahoo.com
****مرگ را تجربه کنید**** 
نویسندگان
نظر سنجی
كدامیك از مطالب زیر كم و كسری دارد؟

صفحات جانبی


تا کسی وارد جهان آخرت و بهشت یا دوزخ آن نشود نمی تواند حقیقت آنجا را به خوبی درک کند، اما همانطور که می دانید در توصیف بهشت گفته شده :بهشت مهمانسرایی است که خدساوند قادر حکیم، بینا، آگاه و مهربان برای بندگان مطیع خود ایجاد نموده و معلوم است که هر اندازه میزبان از نظر قدرت جود وکرم و عظمت و سلطنت مهمتر و بزرگتر باشد پذیرائی او و مهمانسرایش بزرگتر و با شکوهتر خواهد بود. بنابراین باید دید که چه مهمانسرائی خواهد شد و چگونه پذیرائی خواهد گردید و چه افرادی خدمت خواهند نمود و خوشنودی در آن تا چه حد تصور خواهد شد. "1" و لذا خداوند در قرآن کریم انسان ها را به سبقت گرفتن از یکدیگر برای رسیدن به چنین جایگاه پر نعمتی دعوت کرده و می فرماید :"سابقوا الی مغفره من ربکم و جنه عرضها کعرض السماء والارض اعدت للذین آمنوا بالله و رسوله". یعنی :پیشی گیرید به مغفرت الهی و همچنین سبقت جوئید به بهشتی که عرض آن مانند عرض آسمان و زمین است و برای کسانی آماده شده که به خداوند و پیامبران او ایمان آورده اند."2"
که در این آیه وسعت بهشت بسیار عظیم و به اندازه عرض آسمان و زمین است و چون آسمان و زمین وسیع ترین پدیدة خلقت مادی هستند بهشت به آن تشبیه شده است و الا برای حقیقت بهشت و جهنم نیست. در این شخص است که هر اندازه مهمانسرا بزرگتر باشد شکوه و جلال آن بیشتر جلوه می کند و در روایتی دیگر امام صادق (می فرمایند :"منزل کوچکترین افراد بهشتی به قدری وسیع است که اگر تمام انسان ها و جن در آن وارد شوند می تواند همة‌ آنها را در خود جای دهد واز جهت غذا و نوشیدنی قادر است از تمام آنان پذیرایی کند بدون آنکه دچار نقص و کمبود گردد. "3"
و باز از رسول اکرم( روایت شده است که:"بشهت صد درجه دارد واگر همه عالمیان در یکی از آن درجات گرد آیند در آن جا می گیرند." "4" البته بعضی خیال می کنند این وسعت به چه درد می خورد اگر ما را در گوشه ای از بهشت جا بدهند کافی است،
ولی نباید فراموش کنیم هنگامیکه در شکم مادر بودیم اگر از ما سؤال می شد در دنیا چقدر جا لازم دارید می گفتیم :کمی از این جایی که هستیم بزرگتر و روشنتر است خوب است ولی وقتی که به دنیا آمدیم می بینیم خانه های معمولی ما را قانع نمی کند؛ کسانی که هنوز کسانی که خانه ندارند و مستأجرند با خود می گویند :اگر ما یک یک منزل کوچکی از خودمان داشتیم چقدر خوب بود وحتماً راضی می شویم ولی وقتی که منزلی تهیه می کنند باز ناراضی هستند و جای بهتری می خواهند و بالاخره کار انسان به جایی می رسد که حتی کره زمین برای او تنگ بوده و به فکر تسخیر کرات آسمانی است.
عالم قیامت هم با دنیا فرقهای زیادی دارد، کامیابی ها، خواسته ها وتمایلات انسان در آخرت چندین برابر دنیا است و لذا خواهان جای وسیع و نعمتهای بی شمار است. و از این گذشته همانطور که گفتیم هر جا را مناسب با خودش می‌سنجند و خدای بزرگ برای روز بزرگ باید پاداش بزرگ بدهد. "5"
البته این نکته نیز قابل تأمل است که حد و مرز بهشت و جهنم بستگی به همت هر فرد دارد زیرا بهشت و جهنم باطن اعمال انسان ها است هر کس طالب بهشت بزرگ است باید همتش عالی تر باشد.
دوست عزیز و گرامی!دانستن و سعت و محدودة بهشت ربطی به ورود به آن ندارد پس بهتر است فکرو اندیشه خود را از این امور باز داریم و به چگونه عبادت کردن بیاندیشیم و فهم وسعت بهشت را به آن دنیا واگذار کنیم.
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
هــــــمــــــیـــــــشــــــه بــــــــه یـــــــا د داشـــــــــــــتــــــه بــــــا شـــــــــیــــــــــم کــــــــه یـــــــــــک ر و ز هــــــم نــــــــوبـــــــت مــــــــا مــــــــــی شــــــــو د